محل تبلیغات شما
امروز ما محصول انتخاب های دیروزمان است. ولی مسئله انتخاب آنجایی بحرانی و مهم می شود که متوجه می شویم، انتخاب های امروز فردایمان را می سازد و ما مجبور به انتخاب هستیم. انسان در مجبور به انتخاب است. و عدم انتخاب خود انتخاب محسوب می شود. من مسئله انتخاب کردن را از این باب مطرح کردم که موضوع انتخاب نکردن نیز در کنار آن، سرنوشت ساز است.‌چارچوب هایی که ما برای خود تعیین می کنیم تا بدانیم چه انتخاب هایی نکنیم !این چارچوب اولا تر و ضروری تر از دایره اختیار ما در انتخاب های دیگرمان است. من انتخاب می کنم که به چارچوب دین اسلام پایبند باشم، این انتخاب پیش از انکه به من بگوید که چه کارهایی انجام دهم، در مسیر زندگی مرا راهنمایی و ارشاد می کند که چه انتخاب هایی نباید داشته باشم !نهی کردن، حرام بودن و. در دسته فرمان هایست که ابتدا سعی دارد نبایدهای انتخاب را گوش زد کند و سپس من در انتخاب محدود تر و دقیق تر عمل خواهم کرد. دسته بندی، اولویت بندی و حذف گزینه های نامناسب، از اصول انتخاب است. هنگامی که بوسیله تدوین یک چارچوب عقیدتی، بایدها و نباید هایی تعیین می شود، در واقع خود را محدود ساخته ایم تا انتخاب دقیق تری داشته باشیم. بیایید فرض کنیم در خصوص مسئله ایی من می دانم که گزینه الف و ب و ج از انتخاب های ممکن من است، شاید گزینه های دیگری نیز باشد، اما آنچه درک من از محیط و قوه اندیشه ام پیشنهاد می کند محدود به همین سه گزینه است، از طرفی می دانم که مجبور به انتخاب هستم، بدیهی است اگر چارچوبی باشد که من را وادار کند، گزینه ب و ج را حذف کنم، بدون اندیشیدن بسیار، انتخاب من الف خواهد بود. و اگر این موضوع را در تمام هزاران انتخاب روزانه خود لحاظ کنید خواهید دید که چارچوب ها در تعالی مفید هستند. بشرط انکه عقل سلیم انرا بپذیرد و اجرا کندمن می دانم دروغ گفتن درست نیست و این مسئله را یک بار برای همیشه بعنوان چارچوب برای خود تعریف می کنم، با این کار نیازی نیست هر بار که از من سوالی پرسیده می شود با خود بیاندیشم چه پاسخی (یا دروغی) سر هم کنم که به سودم باشد یا گفته ها( دروغ های پیشین) را نمایان نسازد ! و اینچنین وقت بیشتر برای تمرکز بر کارها، صداقت خوشنامی همیشگی و . برای خود مهیا می کنم. خلاصه کلام اینکه چارچوب ها شما را محدود می کنند. اما این محدودیت ها شما را متعالی می سازند. سوال اینجاست. بهترین چارچوب های فکری چیست؟! و چگونه چارچوبی تبیین و انتخاب کنیم !؟۹۶/۰۹/۲۰

یا کاری نکنید یا بهترین‌تان را انجام دهید.

نوروز من، امروز توئی

8 سال روی صفحات میهن بلاگ نوشتم...

چارچوب ,های ,گزینه ,ها ,کند ,هایی ,انتخاب های ,چارچوب ها ,می شود ,می دانم ,به انتخاب

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش سئو سایت دبستان دخترانه فرهنگیان Dreams of heart ایران جوان موزیک Bobby's info مرجع دانلود فایل های فرهنگیان و دانشگاهی دهلرانی عماد Phillip's life دانشجوی زیست شناسی